header
Polski
pl

Od kiedy spacerówka może zastąpić dziecku gondolę? Poradnik

15 lutego 2024

Jedno z podstawowych pytań, z jakim mierzy się na pewnym etapie każdy rodzic, brzmi: od kiedy spacerówka będzie odpowiednim rozwiązaniem dla mojej pociechy? Pojawia się ono naturalnie wraz z rozwojem malucha. Ewentualny zakup nowego wózka trzeba przecież przemyśleć wcześniej, aby uniknąć sytuacji, w której trzeba będzie wymieniać wózek w ostatniej chwili. Z dalszej części tego artykułu dowiesz się m.in.: od kiedy wózek spacerowy będzie dobrym pomysłem i na co zwrócić uwagę, żeby zauważyć, że nadszedł najwyższy czas na „przesiadkę”.

Jaki wózek będzie optymalnym wyborem dla noworodka?

Wózek dziecięcy jest akcesorium, które towarzyszy rodzinie już od momentu pojawienia się w niej malucha. Dla nowo narodzonego dziecka rekomendowanymi rozwiązaniami są: wózek głęboki lub wózek wielofunkcyjny, posiadający zarówno gondolę, jak i spacerówkę. Z czego to wynika?

Podstawową przyczyną tego, że gondola stanowi zdecydowanie najlepsze rozwiązanie dla najmłodszych pociech, jest ich anatomia. Kręgosłup niemowlęcia przez pierwsze kilka miesięcy życia charakteryzuje się wyjątkową delikatnością, miękkością i giętkością. Kościec malucha jest jeszcze słaby i nierozwinięty, przez co podatny na uszkodzenia i zwyrodnienia, które mogą skutkować późniejszymi poważnymi problemami zdrowotnymi. Z tego powodu niemowlaki powinny podczas spaceru znajdować się w wygodnej pozycji leżącej na płaskiej powierzchni – takiej, jaką zapewnia gondola. Ten układ pozwala uniknąć nadmiernego obciążenia kręgosłupa dziecka i zapewnia mu możliwość komfortowego oddychania.

Inny powód, dla którego wózek głęboki lub gondola wózka 2w1 jest zalecanym rozwiązaniem dla najmłodszych pociech, okazuje się bardzo prozaiczny. Otóż niemowlęta przez kilka pierwszych miesięcy życia… nie potrafią jeszcze samodzielnie siadać i utrzymywać się w wygodnej pozycji pionowej bez wspomagania w postaci rodzica czy dodatkowego oparcia. Nie warto więc próbować „wyprzedzać” rozwoju malucha ze zmianą wózka – lepiej spokojnie poczekać, kiedy dziecko do spacerówki dojrzeje i będzie mogło w pełni bezpiecznie korzystać z jej zalet.

Od kiedy spacerówka będzie właściwym rozwiązaniem?

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że ich pociecha rośnie jak na drożdżach, dlatego chce wcześniej dowiedzieć się, kiedy spacerówka będzie mogła w płynny sposób zastąpić mu gondolę. Zazwyczaj przyjmuje się, że ten moment następuje w drugim półroczu życia dziecka. Często jako punkt graniczny wskazywany jest 6 lub 7 miesiąc życia malucha, jednak należy pamiętać o tym, że nie można w tym przypadku mówić o uniwersalnej regule. Rozwój dzieci przebiega bardzo różnorodnie, dlatego kluczem do rozpoznania właściwego czasu na wdrożenie wózka spacerowego jest dokładna obserwacja swojej pociechy.

Po czym można rozpoznać, że czas zacząć sadzać malucha w spacerówce? Przesłanką do tego, aby myśleć nad rezygnacją z gondoli, jest nabycie przez dziecko umiejętności samodzielnego siadania i utrzymywania swojego ciała w komfortowej, pionowej pozycji. Jeśli Twoja pociecha skończyła już pół roku, ale ma jeszcze problemy z siadaniem, to nie powinieneś się spieszyć. W takiej sytuacji gondola będzie znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem, które uchroni Twojego malucha przed negatywnymi skutkami zdrowotnymi i pozwoli jego ciału harmonijnie się rozwijać.

Drugim sygnałem, że nadszedł czas, kiedy do spacerówki można zacząć sadzać malucha, jest to, że gondola stała się dla niego za ciasna i jest mu w niej niewygodnie. W przypadku większych maluchów ten etap może nastąpić zbyt szybko, dlatego warto przy wyborze pierwszego wózka uwzględnić tę kwestię i zdecydować się na model wyposażony w większą gondolę.

Wózek 2w1 – bezpieczne, ekonomiczne i funkcjonalne połączenie gondoli i spacerówki

Istnieją różne powody, dla których rodzice zastanawiają się, od kiedy dziecko powinno jeździć w spacerówce. Poza kwestiami takimi jak chęć zapewnienia maluchowi odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i komfortu czy zwykła ciekawość, istotną rolę odgrywa również aspekt ekonomiczny. Osoby, które zdecydowały się na zakup wózka głębokiego, muszą się liczyć z tym, że po kilku miesiącach będzie czekać ich kolejny wydatek w postaci spacerówki. Czy można tych kosztów uniknąć? Tak, wystarczy wybrać wysokiej jakości wózek wielofunkcyjny 2w1! Łączy on w sobie zarówno gondolę, jak i spacerówkę, dzięki czemu podwójny wydatek nie będzie konieczny. Aby jednak takie rozwiązanie było nie tylko funkcjonalne, ale także bezpieczne, wygodne i trwałe, należy sięgnąć po sprawdzony produkt renomowanej marki.

Wysokiej klasy wielofunkcyjne wózki dziecięce znajdziesz w ofercie Roan. Jako ceniony producent wózków dziecięcych już od ponad 50 lat dostarczamy niezawodne rozwiązania, z których chętnie korzystają kolejne pokolenia polskich rodzin. W naszym asortymencie dostępne są różnorodne modele wózków 2w1 – wśród nich z pewnością znajdziesz „ten jedyny” dla swojego małego „oczka w głowie”.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Roan!